Wprowadzenie do zagadnienia rehabilitacji pacjenta po rekonstrukcji ACL
W Polsce rocznie przeprowadza się ok. 3 tysięcy rekonstrukcji ACL. Specjalista ortopedii – dr n. med. Piotr Wojdasiewicz, a także specjalista rehabilitacji medycznej – lek. Paweł Turczyn – przedstawili, w jaki sposób powinno przebiegać usprawnianie pacjenta po wspomnianym zabiegu, a także na co zwrócić uwagę podczas poszczególnych faz rehabilitacji. Prelegenci podali przykłady ćwiczeń, opowiedzieli o zasadach nauki chodu o kulach oraz podkreślili znaczenie badań obrazowych i współpracy z innymi specjalistami w trakcie procesu przywracania pacjenta do aktywności, w tym sportowej.
Jakie kwestie zostały omówione w materiale?
- Przyczyny uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego oraz metody jego rekonstrukcji
- Triada O'Donoghue (tzw. „nieszczęśliwa triada kolana”)
- Przykłady autograftów
- Założenia ogólne dot. rehabilitacji po rekonstrukcji ACL
- Zaopatrzenie ortopedyczne i badania obrazowe
- Fazy usprawniania oraz powrotu pacjenta do aktywności sportowej
- Przykładowe ćwiczenia (w tym plyometryczne) i zasady nauki chodu o kulach
Punkty edukacyjne i certyfikat
Do zdobycia praktyczna wiedza oraz punkty edukacyjne. Zapoznaj się z materiałem, odpowiedz na pytania przygotowane przez prelegentów, uzyskaj imienny certyfikat potwierdzający udział w programie i ilość przyznanych punktów.
Chcemy rozwijać się dla Ciebie – powiedz nam, co myślisz
Abyśmy mogli jeszcze lepiej sprostać Twoim potrzebom edukacyjnym, po wygenerowaniu certyfikatu masz możliwość wypełnienia krótkiej ankiety walidacyjnej. W zakładce Szkolenie możesz z kolei wyrazić opinię dotyczącą przydatności materiału w Twojej codziennej praktyce lekarskiej, a także ocenić skłonność do polecenia programu innym specjalistom.