Chirurgiczną taśmą klejącą można szybko uszczelnić przewód pokarmowy – twierdzą amerykańscy inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT) na łamach czasopisma „Science Translational Medicine”. W licznych eksperymentach na modelach zwierzęcych wykazali skuteczność swojego wynalazku w przypadku wszelkiego rodzaju perforacji i uszkodzeń okrężnicy, żołądka i jelit.
Opracowany przez naukowców rodzaj chirurgicznej taśmy klejącej składa się z dwóch stron. Warstwę lepką pokrywa mocny, elastyczny i biokompatybilny lepki hydrożel (alkohol poliwinylowy), a drugą – gładką i nieprzylepną – biodegradowalny poliuretan. W licznych eksperymentach na zwierzętach zespół MIT wykazał, że plaster można szybko i łatwo przykleić do dużych rozdarć i perforacji okrężnicy, żołądka czy jelit. Klej w ciągu kilku sekund silnie wiąże się z tkankami i utrzymuje na nich przez ponad miesiąc. Jest również elastyczny, więc może rozszerzać się i kurczyć podczas procesu gojenia. Po całkowitym wygojeniu rany taśma ulega stopniowej degradacji i nie przykleja się do otaczających tkanek ani nie powoduje stanu zapalnego.
Autorzy wynalazku przewidują, że chirurgiczna taśma może w przyszłości stanowić realną alternatywę lub wzmocnienie wobec ręcznie wykonywanych szwów, i to nie tylko na jelitach, lecz także innych tkankach.
– Uważamy, że opracowaliśmy podstawy technologii do przekształcenia w gotowy produkt – twierdzi Hyunwoo Yuk, naukowiec z Wydziału Inżynierii Mechanicznej MIT.
Przewaga chirurgicznej taśmy polega również na tym, że jej zakładanie – w przeciwieństwie do szwów – nie wymaga precyzji i treningu. Nie powoduje ona również blizn wokół urazu. Tymczasem tkanka między szwami również może się rozerwać i wywołać potencjalnie prowadzące do sepsy wtórne przecieki.
Naukowcy mają nadzieję na uzyskanie zgody FDA na przetestowanie swojego wynalazku w warunkach medycznych.
– Badamy podstawowy problem mechaniki – adhezję – w niezwykle wymagającym środowisku wnętrza ciała. Każdego roku na całym świecie przeprowadza się miliony operacji mających na celu naprawę wad żołądkowo-jelitowych, a wśród pacjentów z grupy wysokiego ryzyka wskaźnik nieszczelności wynosi do 20 proc. Ta taśma może rozwiązać ten problem i potencjalnie uratować tysiące istnień – mówi kierownik projektu, prof. Xuanhe Zhao.