Praktyczne podejście do zagadnienia wczesnego RZS, czyli przypadki pacjentów. Jakie leczenie należy wdrożyć? Przeanalizuj poszczególne wywiady lekarskie i zarekomenduj odpowiednią terapię. Zaprasza specjalista z zakresu reumatologii – Tomasz Wysocki.
Z praktyki klinicznej prelegenta
Szczegółowe wywiady lekarskie, opisy objawów, wyniki badań, a także wnioski dotyczące poniższych zarysów przypadków pacjentów znajdziesz w zakładce Szkolenie (materiał filmowy).
- Przypadek 1.
60-letnia pacjentka, pracuje fizycznie (sprzątaczka w szkole); zgłosiła się do poradni reumatologicznej z powodu nasilonych (od 6 miesięcy) dolegliwości bólowych stawów rąk, bez towarzyszących obrzęków, ze sztywnością poranną trwającą do 15 minut; dolegliwościom towarzyszy uczucie drętwienia palców I–III obu rąk, szczególnie nasilone w nocy.
- Przypadek 2.
31-letnia pacjentka, nauczycielka, dotychczas nieleczona z powodu chorób przewlekłych; zgłosiła się do gabinetu POZ z powodu nasilonych (od tygodnia) dolegliwości bólowych stawu śródręczno-paliczkowego II ręki prawej, z towarzyszącym obrzękiem i sztywnością poranną trwającą do 40 minut; dolegliwości chora kojarzy z przeciążeniem ręki.
- Przypadek 3.
55-letnia pacjentka (z wywiadem nadciśnienia tętniczego, przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka) zgłosiła się do poradni reumatologicznej z powodu występujących (od 8 tygodni) symetrycznych dolegliwości bólowych stawów: śródręczno-paliczkowych I–V, międzypaliczkowych bliższych I–V i śródstopno-paliczkowych IV–V stóp z towarzyszącymi obrzękami i sztywnością poranną do 3 godzin.
Punkty edukacyjne i certyfikat
Do zdobycia praktyczna wiedza oraz punkty edukacyjne akredytowane przez Naczelną Izbę Lekarską. Zapoznaj się z materiałem, odpowiedz na pytania przygotowane przez prelegenta, uzyskaj imienny certyfikat potwierdzający udział w programie i ilość przyznanych punktów.
Chcemy rozwijać się dla Ciebie – powiedz nam, co myślisz
Abyśmy mogli jeszcze lepiej sprostać Twoim potrzebom edukacyjnym, po wygenerowaniu certyfikatu masz możliwość wypełnienia krótkiej ankiety walidacyjnej. W zakładce Szkolenie możesz z kolei wyrazić opinię dotyczącą przydatności materiału w Twojej codziennej praktyce lekarskiej, a także ocenić skłonność do polecenia programu innym specjalistom.