Stało się – wraz ze styczniem 2022 r. wszedł w życie powszechnie omawiany i budzący od samego początku wiele kontrowersji Polski Ład. Dla lekarzy odnalezienie się w nowej sytuacji może być zwyczajnie trudne – zewsząd pojawiają się bowiem informacje o tym, jak rozliczać w tej chwili podatki, usłyszeć można rozważania na temat zmiany formy opodatkowania i wiadomości dotyczące coraz to kolejnych, nowych rozwiązań na tej płaszczyźnie. Czy warto więc zasięgnąć porady specjalistów od księgowości? Biorąc pod uwagę zawiłości nowego systemu, jak najbardziej tak.
Wielu lekarzy posiadających działalność gospodarczą korzystało dotychczas z podatku liniowego – takowe rozwiązanie umożliwia m.in. uwzględnianie części wydatków (np. rat leasingowych za zakup) jako koszty prowadzenia działalności. Obecnie coraz częściej usłyszeć można o tym, że od 2022 r. dla lekarzy bardziej opłacalną opcją opodatkowania byłby ryczałt – jest w tym nieco prawdy, aczkolwiek nie wszyscy medycy mogą rzeczywiście skorzystać na tego rodzaju zmianie.
Ryczałt wydaje się w tej chwili atrakcyjną formą opodatkowania ze względu na niższą wysokość podatku (dla lekarzy wynoszącą od 2022 r. 14%) oraz stałą wysokość składki zdrowotnej. Przy podatku liniowym od tego roku wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest natomiast od osiąganych w ramach działalności zysków.
Ryczałt ostatecznie rzeczywiście może być korzystniejszy dla wielu lekarzy, aczkolwiek niekoniecznie dla tych, którzy mają wysokie koszty prowadzenia działalności – dla nich nadal lepszym wyjściem może okazać się podatek liniowy. Finalnie najbezpieczniej zapytać o opodatkowanie własnego księgowego, który zna sytuację finansową danej praktyki lekarskiej – dzięki temu możliwy będzie wybór rzeczywiście najbardziej optymalnych dla danego medyka rozwiązań.