Dwa lata od wybuchu pandemii w Polsce. Dwa lata wymagające przeorganizowania naszej rzeczywistości i codzienności. Dwa lata ogromnych zmian wręcz kulturowych na rynku pracy. Praca zdalna dla wielu Polaków okazała się zarówno koniecznością, jak i dobrodziejstwem w cieniu wciąż narastających obostrzeń. Blisko 87% pracodawców w kraju nad Wisłą zdecydowało się na zlecenie pracownikowi home office, a rząd wprowadza kolejne nowelizacje nad projektem, który ma na stałe zmienić regulacje dotyczące pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Jednak czy praca zdalna to korzystny wybór dla pracownika?
Ergonomia pracy w czasach home office
Ergonomiczne znaczy efektywne
Praca w domu niesie za sobą ogrom problemów i trudności. Zaczynając od domowników, przystosowania miejsca, poprzez skupienie i koncentrację na powierzonych zadaniach, a kończąc w segmencie czynników psychofizycznych. Czy w tym natłoku odnajdywania balansu między życiem zawodowym a prywatnym potrafimy zauważyć niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia? Ergonomiczna, a zarazem dobrze zorganizowania, zaplanowana i efektywna praca to nie lada wyzwanie. Przygotowanie optymalnych warunków pozostało na barkach pracownika. Z pomocą przychodzą również słynne sieciówki – pełne pomysłów, inspiracji oraz produktów – które ułatwiają nam ten swoisty test. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć domową przestrzeń biurową przyjazną dla ciała i umysłu:
- Ruch to zdrowie
Najbardziej obciążony przy kilkugodzinnym przybywaniu w pozycji siedzącej jest układ mięśniowo-szkieletowy. Warto co godzinę wstać na 5-10 minut, chwilę rozruszać stawy, rozluźnić mięśnie i pobudzić krążenie. Najprostsze skłony, krążenia czy spacer do kuchni mogą mieć zbawienny skutek. Fizjoterapeuci alarmują o zwiększającej się ilości pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, nadgarstków czy osłabieniem mięśniowym.
- Ergonomia stanowiska pracy
Organizacja przestrzeni to nie tylko sprzęt i meble, to także prawidłowe oświetlenie i zniwelowanie hałasu dookoła. Przepisy BHP regulują, w jaki sposób powinno się przygotować stanowisko pracy przy komputerze, aby w przyszłości skutecznie redukować większość problemów zdrowotnych. Należą do nich między innymi: ustawienie monitora na wyciągnięcie wyprostowanej ręki, monitor na wysokości wzroku, regulacja krzesła do kąta prostego w stawach kolanowych oraz dodanie podnóżka czy oświetlenie naturalne. Komfort pracy poprawi umieszczenie potrzebnych materiałów w zasięgu ręki oraz dodanie naturalnych roślin. Ciekawym pomysłem wydają się być specjalne piłki do siedzenia lub klęczniki dobrane pod indywidualne cechy fizyczne.
- Work-life balance
Dostosowanie się do własnego rytmu to klucz do sukcesu. Nie należy zapominać o odpowiedniej ilości snu, regularnych posiłkach i dużej ilości wody, określeniu ram temporalnych pracy, czasie dla rodziny, hobby oraz aktywności fizycznej. Warto przy planowaniu codziennych obowiązków i rytuałów skorzystać z harmonogramów bądź aplikacji mobilnych, w których swój porządek dnia uzupełnisz o najważniejsze składowe.
- Przekuć wady w zalety
Tęsknisz za codziennymi dojazdami, korkami i stresem związanym ze spóźnieniem? (sic!) Najlepiej przeznaczyć ten czas na wartościową lekturę, spokojny posiłek z rodziną, zabawę z pupilem lub ćwiczenia. Badania pokazują, że ponad 70% Polaków pracujących z domu chwali sobie to rozwiązanie.
- Praca hybrydowa – złoty środek
Wydaje się, że najbardziej rozsądnym pomysłem jest powrót do pracy hybrydowej i zachowanie zdrowego kompromisu. Ta forma może okazać się nie tylko doskonałym benefitem pracowniczym, ale też sporą oszczędnością dla zatrudniającego. Podstawową zaletą pracy hybrydowej jest możliwość wyboru.
Redefinicja terminu praca zdalna
O ile przed pandemią praca zdalna bywała przywilejem lub nagrodą, o tyle w czasach koronawirusa jest codziennością. Jak wskazują analizy rynkowych trendów, po SARS-COV-2 telepraca stanie się częstszym zjawiskiem (np. firma doradcza Global Workplace Analytics szacuje, że już w 2022 r. około 25-30% pracowników będzie pracowało z domu przez kilka dni w tygodniu).
Podsumowanie
Praca hybrydowa przeżywa niesamowity rozkwit. W najbliższych miesiącach najpewniej staniemy się świadkami rozwiązań, które zostaną zrealizowane przez ustawodawców, a także firmy chcące zadbać o komfort pracy pracowników. Ważne jest, aby i ci kierujący przedsiębiorstwami, i ich podwładni byli zaznajomieni z metodami odpowiedniej organizacji pracy w trybie home office.
Romanowski W.: Fizjoterapia na nowo. „Głos fizjoterapeuty” 2022/03. Materiał dostępny on-line: https://kif.info.pl/wp-content/uploads/2020/06/GF_3_numer-specjalny_online.pdf [16.03.2022].
Wieczorek Z.: BHP i ergonomia na stanowisku pracy z komputerem. Warszawa 2011, s. 24-57.