Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji o co najmniej kilka lat. Dotyczy to wszystkich sektorów gospodarki, w tym branży medycznej. Niemal nagle musieliśmy przestawić się ze standardowych, stacjonarnych wizyt u lekarza na teleporady i e-recepty. Pomimo tego, że na początku niewielu było zwolenników takiego rozwiązania, wszystko wskazuje na to, że nie ma już odwrotu i taki model leczenia zostanie z nami na długo.
Transformacja cyfrowa w sektorze medycznym to nie tylko e-wizyta, e-recepta, e-skierowanie etc. To także szansa na usprawnienie systemu oraz na sięgnięcie po nowoczesne, zaawanasowane technologie, które wspierają leczenie i często dają nowe możliwości ratowania życia ludzkiego.
Jak wynika z raportu Deloitte „Digital transformation: Shaping the future of European healthcare”, pandemia COVID-19 przyczyniła się do zwiększenia wykorzystywania cyfrowych rozwiązań wspierających pracę medyków (65 proc. pytanych).
Jeden z krakowskich szpitali wykonuje skomplikowane operacje guzów wątroby i trzustki przy użyciu nowoczesnych technologii, które pozwalają zwizualizować trójwymiarowy hologram odzwierciedlający operowany obszar. Ten innowacyjny system zapewnia lepszą widoczność wielkości i umiejscowienia guza, a tym samym zwiększa szanse na bardziej precyzyjne ustawienia igieł powodujących nieodwracalne zmiany.
Polski zespół lekarzy z Warszawy i Gliwic wykonuje unikatowe zabiegi rekonstrukcyjne u dzieci z pierwotnymi nowotworami kości, które pozwalają na uzupełnienie nawet dużych ubytków kostnych, a w konsekwencji – zachowanie kończyny.
Z kolei projekt Leczenie komorowych zaburzeń rytmu serca pod postacią częstoskurczu komorowego za pomocą radiochirurgii, w oparciu o elektrofizjologiczne obrazowanie serca zakłada leczenie zaburzeń rytmu serca za pomocą wysokiej dawki promieniowania jonizującego. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu – tutaj znowu – innowacyjnych, nowoczesnych technologii: badania elektrofizjologicznego i trójwymiarowego mapowania elektroanatomicznego.
Przykłady leczenia i zabiegów przy wykorzystaniu najnowszych technologii można mnożyć. Sektor medyczny coraz odważniej spogląda w stronę cyfrowej transformacji i korzyści z niej wynikających. Według większości respondentów (58 proc.) pandemia COVID-19 zwiększyła rolę IT i przyspieszyła proces cyfryzacji – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Computerworld na zlecenie firmy Polcom i Intel „IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie”. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak spoglądać z nadzieją w przyszłość polskiej ochrony zdrowia.