Elżbieta Katarzyna Biernacka
prof. dr hab. n. med.

Elżbieta Katarzyna Biernacka

Absolwentka Akademii Medycznej (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny) w Warszawie. Od początku swojej kariery zawodowej jest związana z Narodowym Instytutem Kardiologii w Warszawie. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała w 2016 r.

Jej najważniejsze osiągnięcia i zainteresowania badawcze związane są z problematyką zaburzeń rytmu o podłożu genetycznym, w tym szczególnie arytmogenną kardiomiopatią prawej komory (AKPK) i kanałopatiami. Jest współautorką pionierskich prac z zakresu patomorfologii, histologii i ultrastruktury AKPK, które udowodniły hipotezę, że jest ona kardiomiopatią, a nie dysplazją. W zakresie badań nad tym schorzeniem, w szczególności nad stratyfikacją ryzyka nagłego zgonu sercowego, współpracowała z wieloma ośrodkami zagranicznymi (Szpital św. Jerzego, Londyn, Wielka Brytania; Uniwersytet w Lund, Szwecja; Uniwersytet Padewski, Włochy; Uniwersytet w Rochester, USA; The Hospital for Sick Children, Toronto, Kanada; Montreal Heart Institute, Montreal, Kanada).

Prowadzi prace badawcze nad podłożem genetycznym, korelacją genotyp-fenotyp i oceną ryzyka nagłego zgonu w arytmogennych chorobach o podłożu genetycznym. Prowadziła pionierskie prace nad czynnikami ryzyka nagłego zgonu w zespole Andersen-Tawila. Wraz z prof. Sylvią Priori i prof. Carlem Napolitanem (Włochy) jest współautorką wieloośrodkowego badania „Epidemiological Registry of Inherited Arrhythmogenic Diseases”, przedstawiającego historię naturalną i stratyfikację ryzyka w zespole Andersen-Tawila. We współpracy z prof. Elijahem Behrem (Szpital św. Jerzego, Londyn) prowadzi badania genetycznego podłoża idiopatycznego migotania komór.

W latach 2021-2023 była przewodniczącą Asocjacji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), obecnie pełni funkcję członka zarządu. W latach 1992 -1997 była członkinią Task Force on Arrhythmogenic Right Ventricular Dysplasia of the Working Group Myocardial and Pericardial Disease Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Obecnie jest członkinią Europejskiej Asocjacji Rytmu Serca EHRA oraz The European Cardiac Arrhythmia Genetics (ECGen) focus group EHRA, a także przewodniczącą Zespołu Ekspertów ds. Genetyki w Kardiologii PTK oraz pełnomocnikiem prezesa PTK ds. genetyki w kardiologii.

Nadchodzące wydarzenia