
Ewa Mrukwa-Kominek
Od 1988 roku związana z okulistyką śląską, od początku swojej pracy zajmuje się wadami refrakcji i ich korekcją – zarówno zachowawczą, jak i chirurgiczną (laserową i manualną). Jej zainteresowania koncentrują się szczególnie wokół diagnostyki i leczenia:
- schorzeń rogówki (w tym diagnostyką w mikroskopie konfokalnym, optyczną koherentną tomografią przedniego odcinka oka, leczeniem zachowawczym, laserową fotokeratektomią (zabiegi pierwsze w Polsce) jaki i przeszczepami rogówki oraz najnowszym leczeniem regeneracyjnym rogówki);
- zaćmy z implantacją wszystkich modeli soczewek wewnątrzgałkowych w tym soczewek „Premium” (wieloogniskowych, dwuogniskowych, torycznych, wieloogniskowo-torycznych i doszczepianych do rowka rzęskowego, wraz z zespołem wszczepiła pierwszą w Polsce soczewkę bioanalogiczną);
- starczowzroczności różnymi metodami;
- jaskry;
- alergicznymi schorzeniami oczu;
- schorzeniami siatkówki i ciała szklistego.
Aktualnie zatrudniona jako Kierownik w Katedrze Okulistyki i Klinice Okulistyki Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz jako Lekarz Kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii SPSK SUM w Katowicach. Swoje umiejętności zdobywała i poszerzała na licznych kursach, szkoleniach i konferencjach w kraju i za granicą. Kierowała licznymi badaniami klinicznymi i naukowymi.
Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Absolwentka Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1988 r.).
Jest autorem lub współautorem ogółem 185 opublikowanych prac naukowych, w tym: 3 monografii i 2 rozdziałów książkowych. Publikacje, których jest autorem lub współautorem cytowano w 60 innych recenzowanych czasopismach zagranicznych. Ponadto jest autorem lub współautorem ponad 500 prac przedstawianych na zjazdach i sympozjach europejskich i światowych oraz na zjazdach i sympozjach w Polsce.
Specjalizacja z dziedziny okulistyki:
1992 r. – I° specjalizacji w zakresie okulistyki
1995 r. – II° specjalizacji w zakresie okulistyki, egzamin z wyróżnieniem
1996 r. – uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych – praca wyróżniona
2007 r. – uzyskanie stopnia doktora habilitowanego
2013 r. – nadanie tytułu Profesora.
2014 r. – ukończenie dwusemestralnych Studiów Podyplomowych – Zarządzanie w służbie zdrowia – Wydział Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu. Kierunek Zdrowie Publiczne, Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.