Ortopedia
2020-05-22

Wpływ stacjonarnego trybu życia na kości i stawy

Wykład
Przewidywany czas szkolenia 60 min
Zdobądź 1 pkt edu. (NIL)
Program aktywny do 2021-02-15
O programie

Obecna sytuacja związana z kwarantanną wpłynęła na ograniczenie aktywności fizycznej społeczeństwa. W związku z tym część osób poszukuje alternatywy dla codziennego treningu i ćwiczeń na siłowni. Inni z kolei decydują się na podejmowanie wysiłku, na który nie jest przygotowany ich układ kostno-stawowy, co prowadzi do kontuzji i urazów. 

Jak pokierować osobami zgłaszającymi się do gabinetu specjalisty, aby sport nie przyczyniał się u nich do problemów z aparatem ruchu, ale wiązał z korzyściami zdrowotnymi? Ortopeda Łukasz Luboiński oraz fizjoterapeuta Andrzej Kępczyński podczas dyskusji na żywo podzielili się swoim doświadczeniem zawodowym i odpowiedzieli na pytania widzów.

Dyskusja gości w studio dotyczyła m.in.:

  • wpływu kwarantanny na aktywność i sprawność fizyczną społeczeństwa,
  • problemów z układem kostno-stawowym wynikających z braku ruchu lub podejmowania aktywności nieadekwatnych do możliwości danej osoby,
  • wytycznych związanych z doborem formy ruchu uwzględniającej wiek oraz ogólną sprawność pacjenta,
  • sposobów redukcji dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego występujących u pacjentów zgłaszających się do gabinetu.

Jeśli zapoznałeś się z doświadczeniem i stanowiskiem specjalistów, zachęcamy do wzięcia udziału w krótkim teście edukacyjnym, dzięki któremu będziesz w stanie zweryfikować swoje nowe wiadomości dotyczące przedmiotu dyskusji. Wystarczająca ilość poprawnych odpowiedzi powoduje automatyczne wygenerowanie certyfikatu potwierdzającego liczbę przyznanych punktów akredytowanych przez Naczelną Izbę Lekarską.

Abyśmy mogli jeszcze lepiej sprostać Twoim potrzebom edukacyjnym, po wygenerowaniu certyfikatu masz możliwość wypełnienia krótkiej ankiety walidacyjnej dotyczącej prezentowanego materiału.

Zasady

Aby odebrać certyfikat, zapoznaj się z materiałem wideo i odpowiedz na pytania testowe. Możliwość wygenerowania certyfikatu pojawi się, gdy uzyskasz co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi w postaci przycisku "Certyfikat". Jeśli Twoje odpowiedzi będą nieprawidłowe, na stronie pojawi się przycisk "Spróbuj ponownie" – możesz wtedy przystąpić do programu raz jeszcze i poprawić wynik.

Adresat
ortopedzi, fizjoterapeuci
Cel

Przekazanie ortopedom oraz fizjoterapeutom wytycznych dotyczących zaleceń związanych z bezpiecznym powrotem pacjentów do aktywności i sprawności fizycznej oraz wdrażania u nich poszczególnych form ruchu. Udostępnienie lekarzom algorytmów postępowania w przypadku problemów związanych z układem kostno-stawowym u osób aktywnych fizycznie lub rozpoczynających swoją przygodę ze sportem.

Słowa kluczowe
siedzący tryb życia, brak ruchu, kości i stawy, układ kostno-stawowy, układ narządu ruchu, fizjologia sportu
Kierownik naukowy
Marek Synder
prof. dr hab. n. med. Marek Synder
Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi. Kierownik Kliniki Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej UM w Łodzi. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla obszaru województwa łódzkiego. Prezes PTOiTr przez dwie kadencje 2014–2018. Przewodniczący Sekcji Ortopedii Dziecięcej 2001–2004.
Redaktor techniczny
Agnieszka Kaszowska
mgr Agnieszka Kaszowska
Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Od 8 lat stale zaangażowana w pracę nad rozwojem portali internetowych związanych z branżą medyczną i zdrowiem. Na co dzień pogłębia swoją wiedzę z zakresu social mediów, marketingu internetowego oraz SEO. Poza pracą interesuje się lotnictwem oraz motoryzacją. Jej pasją są podróże, językoznawstwo oraz literatura. W wolnym czasie bierze udział w koncertach ulubionych zespołów rockowych.
Partner edukacyjny
Patron naukowy
Instytucja akceptująca