Alergologia
2019-06-28

Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa: uaktualnienie wytycznych stosowanych w praktyce klinicznej

Wykład
Przewidywany czas szkolenia 60 min
Zdobądź 1 pkt edu. (NIL)
Program aktywny do 2020-12-31
O programie

Podczas pierwszego webinaru z zakresu alergologii zaproszeni goście poruszyli temat najnowszych wytycznych związanych z diagnostyką i postępowaniem w przypadku ANN. W materiale filmowym (szkoleniu) znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania: 

  • jakie są pozanosowe objawy ANN i na jakich innych płaszczyznach manifestuje się alergia?
  • jak duży wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta ma alergiczny nieżyt nosa i czy bywa przyczyną lęku, a nawet depresji? 
  • dlaczego wywiad z pacjentem to istotny element diagnostyki?
  • czy alergia występuje w każdej grupie wiekowej z podobną częstotliwością? 
  • czy dobór metody diagnostycznej jest determinowany przez wiek pacjenta?
  • czy zmieniły się algorytmy leczenia ANN i czy istnieją nowe metody terapii?
  • jak długo i w jakiej dawce podawać strerydy donosowe? 
  • co podać najpierw – leki przeciwhistaminowe czy sterydowe?

O złożoności omawianego problemu świadczyły również liczne zapytania od widzów, które padły na koniec dyskusji. Sprawdź, z jakimi zagadnieniami zmierzyli się nasi eksperci. 

Program umożliwia również zdobycie punktów edukacyjnych akredytowanych przez NIL. Prawidłowe odpowiedzi upoważniają do wygenerowania certyfikatu. 

Zasady

Aby odebrać certyfikat, zapoznaj się z dyskusją specjalistów i odpowiedz na pytania testowe. Możliwość wygenerowania certyfikatu pojawi się, gdy uzyskasz co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi w postaci przycisku "Certyfikat". Jeśli Twoje odpowiedzi będą nieprawidłowe, na stronie pojawi się przycisk "Spróbuj ponownie" – możesz wtedy przystąpić do programu raz jeszcze i poprawić wynik.

Adresat
Alergolodzy
Cel

Celem niniejszego programu edukacyjnego jest aktualizacja wiedzy lekarzy alergologów z zakresu: objawów, diagnozowania i leczenia ANN. 

Słowa kluczowe
ANN, alergiczny nieżyt nosa, katar alergiczny, alergia, astma, choroby alergiczne, objawy alergii, alergeny krzyżowe, testy skórne, sterydy donosowe, leki przeciwhistaminowe, sterydy
Skróty
ANN
Alergiczny Nieżyt Nosa
Kierownik naukowy
Rafał Pawliczak
prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak
Alergolog, internista, profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Naukowo zajmuje się mechanizmami chorób alergicznych, pokrzywek i atopowego zapalenia skóry. Stypendysta John E. Fogarty International Center i Fundacji im. Jakuba hr. Potockiego. Przez ponad 3 lata pracował w National Institutes of Health, w USA. Odbył również staże w The London Chest Hospital i Hospital Clínic de Barcelona. Autor ponad 200 publikacji oraz wielu rozdziałów w podręcznikach. Laureat nagród naukowych Ministra Zdrowia i Premiera RP. Stara się upraszczać rzeczy trudne i nie komplikować prostych. Jako klinicysta mówi „Pacjent jest inspiracją dla moich badań i źródłem treści w podręcznikach, które piszę”.
Redaktor merytoryczny
Ewa Nowacka-Polka
lek. n. med. Ewa Nowacka-Polka
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, na co dzień, jako młodszy asystent rezydent (kardiologii), pracuje w Oddziale Chorób Wewnętrznych z Samodzielnym Pododdziałem Kardiologii Szpitala MSWiA w Łodzi.
Redaktor techniczny
Agnieszka Kaszowska
mgr Agnieszka Kaszowska
Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Od 7 lat stale zaangażowana w pracę nad rozwojem portali internetowych związanych z branżą medyczną i zdrowiem. Na co dzień pogłębia swoją wiedzę z zakresu social mediów, marketingu internetowego oraz SEO. Poza pracą interesuje się lotnictwem oraz motoryzacją. Jej pasją są podróże, językoznawstwo oraz literatura. W wolnym czasie bierze udział w koncertach ulubionych zespołów rockowych.
Partner edukacyjny
Patron naukowy
Instytucja akceptująca