Ortopedia
2019-03-21

Rehabilitacja w osteoporozie

Wykład
Przewidywany czas szkolenia 30 min
Zdobądź 0.5 pkt edu. (NIL)
Program aktywny do 2020-12-31
O programie

W wideowykładzie poruszone zostały kwestie leczenia oraz rehabilitacji złamań osteoporotycznych. Nasz ekspert opowiada, w jaki sposób poprowadzić terapię i które z ćwiczeń wdrożyć, aby pacjent jak najszybciej powrócił do pełnej sprawności po urazie. W wykładzie zostały omówione również zasady zapobiegania złamaniom osteoporotycznym oraz najczęstsze powikłania z nimi związane.

Po zapoznaniu się z wykładem zachęcamy do udziału w końcowym teście edukacyjnym. Przed treścią szkolenia znajduje się także pretest, który pozwoli Ci zweryfikować wiedzę przed zapoznaniem się z materiałem wideo. Jego rozwiązanie nie jest jednak wymagane. 

 

Zasady

Aby odebrać certyfikat, zapoznaj się z wykładem wideo i odpowiedz na pytania testowe. Możliwość wygenerowania certyfikatu pojawi się, gdy uzyskasz co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi w postaci przycisku "Certyfikat". Jeśli Twoje odpowiedzi będą nieprawidłowe, na stronie pojawi się przycisk "Spróbuj ponownie" – możesz wtedy przystąpić do programu raz jeszcze i poprawić wynik.

Adresat
ortopeda, traumatolog, rehabilitant, fizjoterapeuta
Cel

Poszerzenie i ugruntowanie aktualnej wiedzy z dziedziny leczenia złamań osteoporotycznych (rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania, profilaktyka) wśród lekarzy ortopedów. 

Słowa kluczowe
rehabilitacja, osteoporoza, złamania osteoporotyczne, ćwiczenia czynne, ćwiczenia bierne, ćwiczenia oporowe
Skróty
BKKU
Bliższy koniec kości udowej
BMD
Bone mineral density (gęstość mineralna kości)
DK
Dalszy koniec
Czynności ADL
Activities daily living (czynności dnia codziennego)
TENS
Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów)
CPM
Continuous Passive Motion (ciągły bierny ruch)
EBM
Evidence Based Medicine (Medycyna Oparta na faktach/dowodach)
Kierownik naukowy
Marek Synder
prof. dr hab. n. med. Marek Synder
Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi. Kierownik Kliniki Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej UM w Łodzi. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla obszaru województwa łódzkiego. Prezes PTOiTr przez dwie kadencje 2014–2018. Przewodniczący Sekcji Ortopedii Dziecięcej 2001–2004.
Redaktor merytoryczny
Ewa Nowacka-Polka
lek. n. med. Ewa Nowacka-Polka
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, na co dzień, jako młodszy asystent rezydent (kardiologii), pracuje w Oddziale Chorób Wewnętrznych z Samodzielnym Pododdziałem Kardiologii Szpitala MSWiA w Łodzi.
Redaktor techniczny
Agnieszka Kaszowska
mgr Agnieszka Kaszowska
Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Od 8 lat stale zaangażowana w pracę nad rozwojem portali internetowych związanych z branżą medyczną i zdrowiem. Na co dzień pogłębia swoją wiedzę z zakresu social mediów, marketingu internetowego oraz SEO. Poza pracą interesuje się lotnictwem oraz motoryzacją. Jej pasją są podróże, językoznawstwo oraz literatura. W wolnym czasie bierze udział w koncertach ulubionych zespołów rockowych.
Partner edukacyjny
Patron edukacyjny
Instytucja akceptująca