Jednym z najważniejszych wyzwań w pracy lekarza jest efektywne leczenie bólu. Podczas ostatniej debaty na żywo zaproszeni goście poruszyli istotny w tym kontekście temat powikłań wywołanych wdrożeniem nieodpowiedniej farmakoterapii. O najnowszym spojrzeniu na powszechnie stosowanie leki oraz ich interakcje, a także o optymalnym doborze terapii w przypadku pacjenta z chorobami współtowarzyszącymi porozmawiał ortopeda (prof. dr hab. n. med. Marcin Sibiński) i farmakolog kliniczny (dr hab. n. med. Jarosław Woroń). W roli moderatora debaty wystąpił dr n. med. Marek Tramś. Co najbardziej interesowało widzów i jakie pytania padły na czacie? Zachęcamy do zapoznania się z materiałem!
Dyskusja specjalistów dotyczyła:
- opinii i aktualnych badań dotyczących stosowania: NLPZ, kortykosteroidów, opioidów w przypadku ChZS,
- bezpiecznej farmakoterapii bólu u pacjentów z innymi obciążeniami zdrowotnymi,
- interakcji leków stosowanych w ChZS z innymi farmaceutykami,
- schematów postępowania leczniczego zapobiegającego powikłaniom związanym z farmakoterapią bólu.
Jeśli zapoznałeś się ze stanowiskiem specjalistów, zachęcamy do wzięcia udziału w krótkim teście edukacyjnym, dzięki któremu będziesz w stanie zweryfikować swoje nowe wiadomości dotyczące przedmiotu dyskusji. Wystarczająca ilość poprawnych odpowiedzi powoduje automatyczne wygenerowanie certyfikatu potwierdzającego udział w programie oraz liczbę przyznanych punktów akredytowanych przez Naczelną Izbę Lekarską.
Abyśmy mogli jeszcze lepiej sprostać Twoim potrzebom edukacyjnym, po wygenerowaniu certyfikatu masz możliwość wypełnienia krótkiej ankiety walidacyjnej dotyczącej prezentowanego materiału.